Xfce 4.8, دسکتاپی برای من!

Xfce یک دسکتاپ سبک برای سیستم‌های گنو/لینوکسی یا به تعریف خودشون شبه یونیکیسی طراحی و توسعه داده می‌شه.در مورد هدف کلی این پروژه توی صفحه اصلی Xfce نوشته:
Xfce logo.svgIt aims to be fast and low on system resources, while still being visually appealing and user friendly.
سریع و اجرا شدن با حداقل مشخصات سخت‌افزاری، در حالی که ظاهری خوش‌آیند داره و کاربر پسند هست.
که با نیاز من هم کاملا جور در می‌اد:
من یه سیستم قدیمی دارم، یه PC با CPU intel due 2.8 Ghz و ۱ گیگ رم و یک کارت گرافیک قدیمی 5500fx. تا زمان گنوم ۲ من تقریبا مشکلی از نظر این سخت‌افزار‌ها نداشتم. خیلی راحت با تغییراتی که داده بودم و همچنین سبک بودن آرچ‌لینوکس دسکتاپ مورد علاقم رو داشتم. awn به جای پنل‌های معمول گنوم، synapse (که قبلا gnome-do بود)، کامپیز (با حداکثر افکت‌ها!) و یک صفحه‌ای بدون چیز اضافه‌ای که باعث میشد من راحت و دقیق روی کارهام تمرکز کنم. اما بعد از اومدن گنوم ۳ یک سری مشکلات پدیددار شد. مهم‌ترین gnome-shell بود. نرم‌افزار بسیار سنگینی که برای سیستم ضعیف من سرعت رو می‌اورد پایین. با این حال حالت Fallback Mode خیلی بهتر شد. از طرفی gtk 3 رو داشتم و از طرفی تغییراتی تو پنل‌ها و توی ظاهر کلیش. در نگاه اول بد نبود، الان هم بد نیست. کم کم متوجه شدم برای کوچک‌ترین کار ها هم مجبورم برم فایل‌هایی رو دستی تغییر بدم. gnome tweak ابزار خیلی کاملی هست که بدون اون باید بگم اصلا نمی‌شد با گنوم ۳ کار کرد. با این حال باز هم گنوم ۳ (حتی بدون گنوم-شل) سنگین هست و خیلی از مواقع مجبور بودم که گنوم ۳ رو بدون کامپیز اجرا کنم.
و خب این است قدرت نرم‌افزار‌های آزاد! قدرت انتخاب. من سخت‌افزار‌های داغون تر از خودم هم دیده بودم. انصافا سیستم من ماله عهد تیرکمون شاه هم نیست. دسکتاپ سبکی مثل LXDE واقعا لازم نبود. KDE هم که کلا با من جور در نمی‌اد. می‌مونه E17 که نمی‌دونم چی هست واقعا! و Xfce.

 http://www.xfce.org/images/about/screenshots/4.8-1.png
Xfce چند تا مزیت عمده داره برای من:
  • خیلی سبک تر از گنوم۳ هست، من الان که فایرفاکس سنگین و کامپیز و banshee و pidgin و تقریبا تمام برنامه‌های مورد نیاز عادیم رو باز کردم. حدودا ۸۵۰ مگ رم گرفته. که البته ۲۵۰ مگش مربوط به فایرفاکس هست و banshee و pidgin و کامپیز هم هر کدوم حدودا ۳۰−۵۰ مگ رم گرفتن. مهم اینه که سیستم من الان خیلی روون اجرا میشه.
  • من به همه چیز به ساده ترین نحو دسترسی دارم. در حالت عادی با ابزارهای گرافیکی خود Xfce4 من تقریبا تمام تغییراتی که می‌خوام رو انجام می‌تونم بدم و حتی چیز‌هایی که توی گنوم ۲ به راحتی نمی‌تونستم تنظیم کنم رو این جا می‌تونم با محیط گرافیکیش راحت تغییر بدم.
  • شبیه به گنوم هست! :دی
نکته‌ی مثبت قضیه اینه که من گنوم ۳ رو هم دارم، هیچ اجباری به استفاده از Xfce نیست. من تقریبا از همون اول که گنوم ۳ رو مخازن تستینگ Archlinux منتشر شد اون رو نصب کردم و خب ناراضی هم نیستم ازش. ولی مثل این که Xfce دسکتاپ بهتری برای نیازهای من و سخت‌افزار‌های من هست.
نصب کردن Xfce توی آرچ‌لینوکس خیلی راحت انجام میشه، فقط کافیه که ویکی رو بخونین:
و بعدش هم یه مقدار تغییرات:

2 دیدگاه برای «Xfce 4.8, دسکتاپی برای من!»

  1. لپتاپ من فقط ۳ گیگ رم بیشتر از PC تو داره ولی گنوم شل رو به راحتی اجرا می‌کنه.
    به هر حال من از Xfce 4.8 استفاده می‌کنم و واقعا معرکه‌س. خیلی سبک و بسیار از گنوم ۲ ماژولارتر. من خیلی با برنامه مدیریت فایل‌هاش Thunar و Window Managerش Xfwm حال می‌کنم.

  2. من لپتاپم رو ۶ سال پیش خریدمش (تقریبا عتیقه محسوب میشه!)۲ گیگ رم داره! cpu=۲ !….گنوم۳ رو با سرعت نور اجرا میکنه
    OS=Archlinux-X86-64

پاسخی بگذارید