چرا سابایون ؟

وقتی که بحث از این که کدوم دیتسرو بهتره هر کسی با توجه به ملاکی که داره یک توزیع خاص رو معرفی می کنه … ولی آخر همه به اوبنتو ختم میشه … اوبنتویی که در 10.04 من بعد از نصب کردنش سیستمم چند بار هنگ کرد 🙂

من با توجه به این که دلیلی که از ویندوز فاصله گرفتم اوبنتو رو زیادی ساده دیدم … همچین به دلم ننشست …

به خاطر همین دنبال توزیع های دیگه ای بودم … توزیع چاکرا پیش من امتحانش رو خوب پس نداد … با این که دکستاپ قشنگی داشت … ولی بسیار مشکل داشت (البته برای من) از فایل ناقص دانلود شدش گرفته تا گرابی که باید به صورت دستی براش بقیه ی توزیع ها رو تعریف کرد … و همچنین کامیونیتی فارسی ضعیفش … دیدم که خیر از ایرانی ها باید فقط اوبنتو رو انتخاب کنم یا شریف !

شریف و پارسیکس هم خوب بودند ولی زیادی آماده بودند … و همین طور قالب هایی که داشتتن چندان دلچسب نبود .

البته هنوز خیلی گزینه های دیگه ای بود … مثل فدورا و اپن سوزه و … اما بین این ها سابایون برای من برتری هایی داشت .

اول از همه دکستاپ جذابش بود . دکستاپش به همراه افکت هایی که Compiz Fusion برام اجرا می کرد خیلی جذاب بود . و همچنین GRUB که تغییر یافته بود .

دوم این که یه دیسترو سورس بیس هست … هر چند که ریپوزیتوری کاملی هم داره ولی خب … نصب کردن پکیج ها از روی سورس حس و حال دیگه ای داره 🙂

سوم این که انتشار غلطان هست … یعنی این که مثل اوبنتو و توزیع های دیگه نیست که با هر آپدیتی که براش می اد باید برنامه های جدید و ریپوزیتوری های جدید براش تعریف بشه با این خاصیت هر موقع که نیاز داشته باشم سیستم عامل رو آپدیت می کنم .

و در آخر کامیونیتی و ویکی نسبتا خوبش هست . هر چند که ای ار سی مثل اوبنتو نیست که همواره شلوغه و حتی ممکنه سوالاتت گم بشه !‌ ولی خب … کسایی که هستن حتی اگه سوال شما بسیار ابتدایی باشه بهت کمک می کنن تا پیشرفت کنی و مشکلت رو حل کنی و شاید ویکی توی اون جا زیاد پر بار نباشه ولی به خاطر این که جنتو بیس هستش به راحتی میشه از آموزش های جنتو استفاده کرد .

1 دیدگاه برای «چرا سابایون ؟»

 1. درود بر برسام عزیز
  خوبی؟!!!!

  بعد از عمری یادم افتاد که ادرس وبلاگت چی بود!
  با تاپیکای جدیدت زیاد حال نکردم ولی با این حسابی! بعد از تجربه کردن ساینتیفیک، مینت، اپن سوزه (ره) و اوبونتو (رضی الله عنه) سابایون رو امنحان کردم! خیلی باحاله! مخصوصا به خاطر افکت های Compiz Fusion. ناگفته نمونه که شناختن کارت گرافبک یه مزیت دیگه است. خلاصه تصمیم دارم جایگزین ابونتو10.04ش کنم! البته اگه مخازنشانا از بچه ها بگیرم!

  موفق باشید
  بدرود

پاسخی بگذارید